چرا دچار دوبینی می شویم؟

هر چشم یک نوع تصویربرداری از محیط دارد.  یعنی ما در آن واحد دو تصویربرداری مختلف داریم که این دو کاملاً مطابق هم نیستند.  فلسفه این اختلاف جزئی این است که بتوانیم فاصله ها را متوجه شویم اما خلقت انسان به گونه ای است که نهایتاً 2 تصویر دیده شده در مغز یکی می شوند بنابراین در مغز فردسالم، تصویری واحد همراه با ابعاد نقش می بندد.

دوبینی چند علت دارد:  اگر چشم های انسان به دلیلی به سمت خارج یا داخل منحرف شوند، مغز فرد نمی تواند 2 تصویری که چشم ها می بینند، یکی کند یا ممکن است تصویری ایجاد شود که کاملاً صاف باشد و بعدی نداشته باشد.

وقتی به دور نگاه می کنیم چشم ها به طور موازی قرار دارند.  هر چقدر تصویر نزدیکتر شود برای دیدن واضح آن مجبوریم چشم ها را بیشتر به طرف هم نزدیک کنیم.

اگر کسی هنگام تطابق، تقارب پیش از حد داشته باشد، این مساله باعث انحراف چشم و دوبینی او خواهد شد.  این مشکل در کودکان و در کسانی که نمره عینک خیلی بالا دارند، بیشتر دیده می شود.  دوبینی این افرادبا تجویز عینک اصلاح می شود.  این نوع دوبینی شایع ترین دوبینی است.  البته دوبینی علت های دیگری هم دارد.

مثلاً ممکن است دوبینی به عضلات چشمی مربوط باشد.  دور کره هر چشم انسان 6 ماهیچه وجود دارد.  این 12 ماهیچه حرکات ریز و دقیقی دارند و از مغز فرمان می گیرند.  ماهیچه ها کاملاً هماهنگ هستند و با هم حرکت می کنند.  اگر یکی از این ماهیچه ها مثلاً در اثر ضربه دچار پارگی یا سستی یا به علت بیماریهای ویروسی و عفونی ملتهب شود، حرکت هماهنگ بین ماهیچه ها از بین می رود و دوبینی اتفاق می افتد.  اما دوبینی فقط در اثر اختلال عملکردی ماهیچه ها نیست؛ چون این ماهیچه ها با اعصاب کنترل می شوند و اگر هر یک از این اعصاب دچار مشکل شوند، ماهیچه ها نیز به دنبال آن اختلال عملکردی پیدا خواهند کرد گاهی نیز اشکال از خود مغز؛ یعنی مرکز فرماندهی است؛ مثلاً بیمارانی که دچار تومور مغزی هستند، سکته مغزی کرده اند، یه منژیت یا آنوریسم مبتلا هستند و … ممکن است دچار دوبینی شوند چون این بیماری ها به منشاء عصب رسانی ماهیچه ها صدمه می زنند.  گاهی نیز در مسیر مغز به ماهیچه چشم اختلالی وجود دارد مثل بیماری ام اس یا التهاب هایی که روی طول عصب تاثیر می گذارند.  عامل دیگر، وجود مشکل در چشم است؛ مثلاً به دلیل اشکالی در قرنیه دو تصویر از آن عبور کند با لنز دچار لک و 2 تصویر ایجاد می شود.

درمان بیماران با توجه به نوع اختلال است، گاهی با تجویز عینک دوبینی اصلاح می شود اما اگر فردی، دچار بیماری ام اس است باید بیماری اش کنترل شود و تومور مغزی، آنوریسم مغزی و …. به درمان های تخصصی و جراحی و …. نیاز دارد.

دکتر محمدرضا فرنوک زاده ـ فوق تخصص قرنیه

 لیست پزشکان فوق تخصص قرنیه

0 0 vote
Article Rating
عضویت در این بحث
اطلاع‌رسانی از
آواتار
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x