10 چاق کننده خانگی در کمین شما

جدا از زمانی که در محیط کار سپری می کنید،تقریباً بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانید.این اوقات باید به عنوان فرصتی تلقی شود تا از فست فود فاصله بگیرید و سراغ تنقلات مختلف نروید،اما اگر شرایط خانه مناسب نباشد، ممکن است به سمت عادات بد سوق پیدا کنید.راهی می خواهید که در این مبارزه پیروز شوید؟ دکتر شِری پاگاتو از دانشگاه ماساچوست می گوید:«می توانید برای محافظت از خودتان در برابر مواد غذایی ناسالم و سبک زندگی بی حرکت، خانه را بازسازی کنید.» این بازسازی، از سازماندهی محیط آشپزخانه تا تنظیم ترموستات بدن را در بر می گیرد.  10 مورد زیر را خوانده و به آن عمل کنید تا از چاقی فاصله بگیرید و خانه خود را به فضایی برای لاغر شدن تبدیل کنید.

 لیست متخصص تغذیه در کرج

ـ  کابینت های آشپزخانه شما جای خالی ندارد.

کابینت های خود را تمیز و مرتب کنید.تمام خوراکی هایی که تاریخ انقضاء آنها گذشته است و خوراکی هایی که دوست ندارید و یا نمی خورید را  دور بریزید،حتی اگر سالم باشند.یا می توانید این خوراکی های سالم را در کابینتی پنهان در زیرزمین قرار دهید.

ـ  سیب ها در یخچال هستند.

یک کاسه یا سبد میوه زیبا بخرید تا برای پُر کردن آن، اشتیاق بیشتری داشته باشید.  آن را جلوی چشم قرار دهید تا بیشتر تحریک شوید و یک میوه از درونش بردارید.  برای میان وعده هم، سبزیجات را از قبل خرد کرده و درون پلاستیک قرار دهید و در یخچال بگذارید.آنها هم باید جلوی چشم های شما باشند.

ـ  تجهیزات ورزشی خانه مخفی هستند.

دمبل ها را کنار مبل قرار دهید تاحتی هنگام دیدن تلویزیون،به خود یادآوری کنید که باید از آنها استفاده نمایید.تجهیزاتی مثل تشک یوگا یا دوچرخه ثابت را در جایی از خانه قرار دهید که زیاد در آن قرار می گیرید مثلاً کنار پنجره.

ـ  درجه ترموستات فضا بالاست.

درجه ترموستات را چند درجه کم کنید.  سرد شدن باعث فعال شدن چربی های قهوه ای بدن می شود.  امری که در واقع سوخت و ساز بدن شما را افزایش می دهد و حساسیت گلوکزی را نیز زیاد می کند اگر این تغییر بیش از حد ناگهانی باشد، ابتدا ترموستات را یک درجه کاهش دهید و سپس، دما را به تدریج کم کنید محققان خاطرنشان می سازند که بدن به سرعت با تغییرات منطبق می شود.

ـ  افرادی را دعوت می کنید که نقطه مقابل شما قرار دارند.

هیچ کس نمی گوید شما دوستان خود را از دست بدهید و مهم نیست عادات سلامتی آنها چقدر بد باشد دکتر هیل می گوید:  «دنبال دوستانی باشید که درست زندگی می کنند و اوقات خود را با آنها سپری کنید.» اگر آنها فعال بوده و دنبال مصرف غذاهای سالم و مغذی باشند، شما هم به احتمال زیاد از آنها پیروی خواهید کرد در مقابل، نگرش آنها می تواند نگاه شما را هم تغییر دهد.

ـ  چراغ های اتاق کم نور هستند.

صبح و پس از بیدار شدن از خواب، پرده ها را کنار بزنید و اجازه دهید نور خورشید به بدن شما بتابد.  سپس لامپ ها را نیز روشن کنید و از روشنایی لذت ببرید.  این کار به شما کمک می کند تا سریع تر از خواب بیدار شوید.

ـ  غذا را روی میز شام سِرو می کنید.

بهتر است غذاها را در آشپزخانه درون بشقاب ها سِرو کرده و بعد روی میز شام بیاورید.  ایت استراتژی، مصرف غذا را در زنان تا 10 درصد کاهش می دهد.  دکتر پاگوتو، ترفند دیگری را پیشنهاد می دهد:  «غذا را روی میز سِرو کنید و بقیه غذای مانده در ظرف اصلی را به آشپزخانه برگردانید.  اگر باز هم بخواهید مجبور هستید غذا را دوباره گرم کنید؛ کاری که اغلب افراد را از ادامه خوردن منصرف می کند این ترفند حداقل سبب می شود تا بدن شما برای مدتی احساس سیری کند و در نتیجه وعده دوم را کوچک تر انتخاب کنید.

ـ  خانه هنگام بعدازظهر، بیش از حد گرم و لذت بخش است.

لباس هایی بپوشید که شما را به تحرک تشویق کنند، چراغ ها را روشن کنید و بعد از صرف شام، یک موسیقی پُرانرژی را پخش کنید.  یک مطالعه نشان میدهد، افرادی که سریع راه می روند، در مقایسه با افرادی که آرام راه می روند، بیشتر به موسیقی های پُرانرژی واکنش نشان می دهند و چنین آهنگ هایی را آرامش بخش تر می دانند.  با انرژی بالاتر،بیشتر احتمال دارد برای پیاده روی پس از شام، از خانه بیرون بروید.

ـ  زمان بیشتری را جلوی صفحه نمایش های مختلف می گذرانید.

نیاز نیست تلویزیون دیدن را به طور کامل کنار بگذارید.با این حال، اتاق خواب (متخصصان می گویند این اتاق فقط برای زندگی زناشویی و خوابیدن است) یاآشپزخانه (وجود تلویزیون در آشپزخانه شما را به خوردن تنقلات به صورت ایستاده تشویق می کند) جای تلویزیون نیست.بعد از آن، سعی کنید فقط به تماشای برنامه هایی بنشینید که واقعاً دوست دارید.هر چه کمتر تلویزیون تماشا کنید،به احتمال بیشتری سراغ فعالیت های پرتحرک می روید.

ـ  کاسه ها و بشقاب های شما بزرگ هستند و حجم زیادی دارند.

برای کاهش حجم غذای مصرفی،بشقاب هایی را انتخاب کنید که اندازه شان 22 تا 25 سانتی متر باشد و کاسه هایی را برگزینید که کمتر از 60 گرم بگیرند.

 

نویسنده:  رقیه بهشتی

 

0 0 vote
Article Rating
عضویت در این بحث
اطلاع‌رسانی از
آواتار
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x