عوارض کفش پاشنه بلند برای زنان

6 نکته درباره عوارض کفش پاشنه بلند

1ـ افراد مبتلا به گودی کمر، یکی از بزرگ ترین گروه هایی هستندکه بیشتر از همه در معرض عوارض ناشی از پوشیدن کفش های پاشنه بلند قرار دارند.  بد نیست بدانید پوشیدن کفش پاشنه دار در سنین پایین می تواند عاملی برای ابتلا به گودی کمر در دوران میانسالی باشد و اصرار به پوشیدن این کفش ها می تواند مشکلات و عوارض ناشی ازگودی کمر را در سنین بالاتر افزایش دهد.

2ـ  استفاده مداوم از کفش های پاشنه بلند می تواند با ایجاد تاثیر منفی برتاندون آشیل باعث چرخش استخوان کشکک شود معمولاً این مشکل خودش را با زانو درد نشان می دهد.گاهی هم چرخش استخوان کشکک،عوارضی مانند ایجاد دردهای مزمن و پیش رونده در قسمت پشت مچ پا را به دنبال خواهد داشت.

3ـ پوشیدن طولانی مدت یا مداوم کفش های پاشنه بلند باعث ایجاد شرایط نامناسب فیزیکی در پاشنه و کف پا می شود و عاقبتی جز کمردرد و زانودرد مصرف کنندگان خود نخواهد داشت ابتلا به درد در ناحیه کف پا هم از دیگر عوارض پوشیدن کفش های پاشنه دار است.

4ـ هر چه مدت زمان استفاده از کفش های پاشنه دار و راه رفتن و ایستادن با آنها طولانی تر باشد امکان ایجاد عوارض ناشی از آنها هم بیشتر خواهد شد.

5ـ پیشنهاد می شود به جای استفاده از کفش های پاشنه دار معمولی از کفش های لژدار که پاشنه های یک تکه ای دارند استفاده کنید تا آسیب کمتری به کمر و زانوهایتان وارد شود.

6ـ بدترین نوع کفش های پاشنه دار آنهایی هستند که نوک تیزی هم دارند و نوک تیز بودن کفش های پاشنه بلند و استفاده مداوم از آنها می تواند انحراف انگشت شست پا را در پی داشته باشد.  این انحراف که به طرف سایر انگشتان و یا بیرون زدگی استخوان شست پا همراه است، «هالوکس والگوس» نام دارد.  گاهی ابتلا به هالوکس والگوس می تواند علاوه بر ایجاد شرایط ظاهری نامناسب در ناحیه پا باعث درد این قسمت هم بشود و امکان تشدید این درد با پوشیدن کفش هایی که نوک باریک تری دارند هم وجود خواهد داشت.

دکتر احمد باقری مقدم ـ متخصص پزشکی ورزشی

0 0 vote
Article Rating
عضویت در این بحث
اطلاع‌رسانی از
آواتار
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x