علل درد هنگام نزدیکی

علل رابطه جنسی دردناکمختلف هستند و می توانند شامل عوامل جسمی، عوامل روانی یا هر دو باشند. محل درد نیز ممکن است مشخص کننده علت جسمی سکس دردناک باشد.

علل جسمی درد هنگام دخول

درد هنگام دخول ممکن است ناشی ازخشکی واژن واژینیسموس و آسیب و جراحت  و دیگر عوامل باشد که در ادامه به بررسی هر کدام از این موارد می پردازیم:

 • خشکی واژن: در هنگام برانگیختگی جنسی، غده هایی که در دهانه واژن قرار دارند. این غده ها مایعی ترشح می کنند که به روان شدن رابطه جنسی کمک می کنند. کاهش و کمبود این مایع می تواند منجر به سکس دردناک شود. کاهش ماده روان کننده رابطه جنسی می تواند ناشی از عوامل زیر باشد:

o عدم آمادگی کافی برای رابطه جنسی و پیش نوازی ‌کاهش هورمون استروژن  به خصوص پس از یائسگی یا زایمان

o مصرف داروهای خاصی مانند داروهای ضدافسردگی، آنتی هیستامین و قرص های ضد بارداری

واژینیسموس: انقباض غیر ارادی عضلات کف لگن موجب واژینیسموس  می شوند که منجر به درد در هنگام رابطه جنسی می شود. زنان دچار واژینیسموس همچنین ممکن است دچار مشکلاتی در هنگام معاینه لگنی  توسط پزشک زنان شوند. واژینیسموس انواع متفاوتی دارد و علائم آن بین افراد مختلف متفاوت است و از موارد خفیف تا شدید ممکن است متفاوت باشد و می تواند ناشی از عوامل جسمی، روانی یا هر دو باشد.

آسیب و جراحت در ناحیه تناسلی: هرگونه آسیب به ناحیه تناسلی می تواند منجر به درد هنگام نزدیکی شود. مثال های آسیب به ناحیه تناسلی شامل ختنه کردن زنان، جراحی ناحیه لگن یا جراحی ناشی از تصادف هستند. همچنین سکس دردناک پس از زایمان رایج است.

 • التهاب یا عفونت: التهاب حول دهانه واژن، وستیبولیتیس دهانه واژن نامیده می شود که می تواند موجب درد در نگام رابطه جنسی شود. عفونت های قارچی واژن، عفونت های ادراری یا عفونت های مقاربت جنسی نیز می توانند منجر به سکس دردناک شوند.

 • اختلالات پوستی: درد در هنگام رابطه جنسی ممکن است ناشی از اگزما، بیماری های لیکن پلان یا لیکن اسکلروسوس یا دیگر مشکلات پوستی در ناحیه تناسلی باشد. واکنش های آلرژی زا به جنس لباس، مواد شوینده یا محصولات بهداشتی نیز ممکن است موجب درد در هنگام رابطه جنسی شوند.

ناهنجاری های مادرزادی: علل کمتر شایع سکس دردناک شامل آژنزی واژن است که واژن به طور کامل در جنین تکامل نمی یابد و نوزاد با اینکه دختر است واژنش به طور کامل تشکیل نشده است و همچنین پرده بکارت بدون سوراخ نیز می تواند موجب درد هنگام رابطه جنسی شود.

 • آتروفی واژن: در واقع نازک شدن دیواره های واژن است که علت آن کاهش تولید استروژن است.اتروفی واژن اکثرا پس از یائسگی رخ می دهد.

 • آبسه غده بارتولن: آبسه بارتولن هنگامی رخ می دهد که یکی از غده های بارتولن واقع در اطراف دهانه واژن، عفونت کند. هنگامی که دهانه غده مسدود شود، غده عفونت کرده و منجر به آبسه غده بارتولن می شود.

چنانچه شما هم دچار هر یک از بیماری های غدد بارتولن شده اید، پیشنهاد می کنیم قبل از آنکه عفونت بیشتر شود به پزشک  مراجعه کنید.

دلایل جسمی درد هنگام دخول عمیق

اگر درد در هنگام دخولِ عمیق رخ دهد یا در نقاط خاصی درد شدیدتر باشد، ممکن است ناشی از بیماری های دیگری باشد. همچنین برخی روش های درمانی نیز ممکن است منجر به درد هنگام رابطه جنسی شوند مانند: جراحی ناحیه لگن،هیسترکتومی و درمان سرطان رحم سرطان تخمدان و یا سرطان دهانه رحم

بیماری هایی که می توانند موجب درد در هنگام دخول عمیق شوند شامل موارد زیر هستند:

 • التهاب مثانه یا سیستیت: التهاب دیواره مثانه که معمولا ناشی از عفونت باکتریایی است

 • آندومتریوز: بیماری ناشی از رشد بافت رحم در دیگر نواحی بدن

 • فیبروم: فیبرومها توده های غیر سرطانی هستند که بر روی دیواره رحم رشد می کنند.

 • سیستیت بینابینی: التهاب شدید و مزمن مثانه

 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS): اختلال عملکردی دستگاه گوارش

 • کیست تخمدان

 • بیماری عفونت لگن: عفونت لگن، عفونت اندام های تولید مثل زنان که معمولا ناشی از عفونت دیگری است.

• افتادگی رحم یا مثانه: درافتادگی رحم  و افتادگی مثانه یکی یا چند تا از اندام ناحیه لگن به درون واژن فرو می افتد.

نویسنده سرکار خانم سعیده بندار کارشناس مامایی در فردیس 

5 1 vote
Article Rating
عضویت در این بحث
اطلاع‌رسانی از
آواتار
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x