سالم ترین راه برای برنزه کردن پوست چیست؟

سالم ترین راه برای برنزه کردن پوست چیست؟

سولاریوم آری یا خیر؟

سال هاست که پزشکان می گویند سولاریوم برای سلامت پوست مضر است.  استفاده از سولاریوم یا سایر محصولات برنزه کننده پوست دقیقاً چقدر احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد؟

برنزه کردن پوست به 3 روش، ممکن است اتفاق بیفتد:

1ـ  ماندن زیر نور آفتاب

2ـ  استفاده از دستگاه های برنزه کننده با سولاریوم که در واقع لامپ های آفتابی با اشعه فرابنفش (UV) هستند.

3ـ  محصولات شیمیایی برنزه کننده پوست.

طبق استانداردهای جهانی به هیچ عنوان نباید از اشعه ماورای بنفش خورشید با لفظ بی خطر استفاده کرد.  برنزه کردن پوست (چه با آفتاب، چه با کابین های مصنوعی سولاریوم) سرطانزا و برای کودکان ممنوع است.  یعنی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته افراد زیر 18 سال باید رضایت نامه کتبی از والدین برای استفاده از سولاریوم داشته باشند.برای بزرگسالان نیز عوارض ناشی از سولاریوم بارها تکرار شده و خودشان باید خطر این کار را پذیرا باشند.

وقتی فردی وارد دستگاه سولاریوم می شود.  در بدنش هورمون آندروفین افزایش می یابد و یک حس رضایت و خوشحالی کاذب و البته گذرا ایجاد می کند.  به همین دلیل است که شاید سولاریوم تا حدی یک مقبولیت اجتماعی داشته باشد.  سولاریوم باعث تحریک سلول های پوستی شده و آن را تیره می کند.  از نظر بسیاری از افراد این تیرگی یا آفتاب سوختگی نقش محافظتی در برابر سرطان پوست دارد اما این باور کاملاً اشتباه است.از نظر علمی به اثبات رسیده افرادی که مرتب خود را برنزه می کنند،20 سال سریع تر از دیگران دچار چین و چروک های پوستی، ضخیم شدن سطح پوست و پیری زودرس می شوند. در ضمن دستگاه های سولاریوم در کشور ما استاندارد نیستند و اگر هر دستگاهی یک متصدی جدا نداشته باشد،اصلا نباید داخل کابین شد.

استفاده از کابین سولاریوم اصلاً با وجود داشتن متصدی هم توصیه نمی شود.از نظر علمی سولاریوم عامل ابتلا به سرطان پوست است و اصلاً استفاده از آن توصیه نمی شود.  اگر می خواهید برنزه کنید، تنها راه استفاده از محصولات شیمیایی است که یکی دو ماه اثر آنها ماندگار است.  البته آنها هم بی عارضه نیستند.  برخی می توانند آلرژی زا باشند و به همین دلیل قبل از استفاده، بهتر است روی بخشی از دست آزمایش شوند.  قرص هایی هم وجود دارند که رنگ پوست را تغییر می دهند.

اگر قرار است آفتاب نگیریم با کمبود ویتامین D چه کنیم؟

ویتامین D را از منابع غذایی هم می توان تامین کرد اما چون ویتامین D که زیر پوست ساخته می شود،کافی است 10 دقیقه در نور ملایم آفتاب قرار بگیرید.سولاریوم به هیچ عنوان تامین کننده ویتامین D نیست.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده ـ متخصص پوست

 

0 0 vote
Article Rating
عضویت در این بحث
اطلاع‌رسانی از
آواتار
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x