دکتر فريدون عزيزی

دکتر فریدون عزیزی استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران است. وی در سال 1321 در تهران متولد شده و سالهای تحصیل را در قزوین گذراند. عزیزی در سال 1338 در کنکور‌ پزشکی قبول شد و دوره طب عمومی را در دانشگاه تهران گذراند.

وی در سال 1347 به آمریکا رفته و پس از تحصیل در رشته تخصصی پزشکی هسته‌ای و رشته فوق تخصصی غدد درون ریز موفق به کسب بورد داخلی، بورد غدد و بورد پزشکی هسته‌ای از کشور امریکا شده است.

 

دکترعزیزی در حال حاضر رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است که این پژوهشکده به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی (WHO Collaborating Center) انتخاب شده است و همواره در طول سالهای گذشته جزء برترین مراکز تحقیقاتی کشور بوده است.

وی در دهه 70 شمسی در کمیسیون پزشکی شورای پژوهشهای علمی کشور قرار گرفت و طراحی و اجرای طرح هرم تربیت پژوهشگر در علوم پزشکی را انجام داد. عزیزی در سال 71 موفق به دریافت نشان پژوهش و در سال 76 موفق به دریافت رتبه تحقیقات کاربردی یازدهمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی از روسای جمهوری اسلامی ایران شد.

وی در سال 83 به عنوان یکی از چهره های ماندگار کشورمان انتخاب شد و از سوی یکی از موسسات تحقیقاتی با نام COMSTECH به عنوان یکی از برترین دانشمندان جهان اسلام شناخته و اعلام شد.

دکتر فریدون عزیزی از سال 58 به عنوان دانشیار دانشگاه شهید بهشتی به سمت رئیس بیمارستان آیت‌الله‌طالقانی منصوب شد و در سال 63 به عنوان جوان ‌ترین استاد در علوم پزشکی معرفی شدم. از سال 59 سر‌پرستی گروه پزشکی مرکز نشر دانشگاهی، سر‌پرستی شاخه پزشکی ستاد انقلاب فرهنگی و سر‌پرستی گروه برنامه‌ریزی پزشکی شورای عالی انقلاب فرهنگی از دیگر مسئولیت های عزیزی بوده است.

وی همچنین عضویت و دبیری هیئت های ممتحنه و ارزشیابی رشته‌های بیماریهای داخلی، پزشکی هسته‌ای و غدد درون‌ریز و متابولیسم را در 25 سال گذشته عهده‌دار بوده است و از 64 تا 70 ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را بر عهده داشت.

ریاست هیئت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی کشور، ریاست هیئت مدیره انجمن متخصصین غدد درون‌ریز کشور از بدو تشکیل تاکنون، عضویت شورای پژوهش‌های علمی کشور، ریاست کمیسیون پزشکی شورای پژوهش‌های علمی کشور، مشاور وزیر بهداشت، رئیس مرکز سیاستگذاری و برنامه‌ریزی وزارت بهداشت، عضویت در هیئت ممیزه مرکزی شورای گسترش دانشگاه‌ها، شورای اجرایی ایجاد نگرش اجتماعی در دانشکده‌های پزشکی کشور، کمیسیون انجمن‌های علمی کشور، شورای بورس و کمیسیون نشریات علمی پزشکی کشور بخش دیگری از مسئولیت های دکتر فریدون عزیزی در این سالها بوده است.

مطالعه قند و لیپید تهران، بررسی استاندارد‌های رشد و بلوغ در تهران، اثر رادیوتراپی سر در ایجاد تومور‌های تیروئید، بررسی اثرات داروهای ضد‌ تیروئید‌ در ایران، نشان دادن افزایش زود‌گذر TSHدر نوزادان در ایران نیز بخشی از تحقیقات وی تاکنون بوده است.

از دکتر بپرسید

آواتار
  عضویت در این بحث  
اطلاع‌رسانی از