توقف سرطان پوست با ترکیب دو داروی سرطان

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی هلث، در یک مطالعه که به تازگی انجام شده است محققان انگلیسی با ترکیب دو داروی سرطان موفق شدند رشد سرطان ملانوما را در 58 درصد از بیماران متوقف سازد.

در این مطالعه محققان به 945 بیمار ترکیبی از دو داروی سرطان دادند؛ این دو دارو برای فعال کردن سیستم ایمنی بدن و تحریک آن برای حمله به تومورها طراحی شده اند.  این مطالعه همچنین نشان داد که با استفاده از ترکیب این دو دارو، تومورها یا در همان اندازه خود باقی ماندند و دیگر رشد نکردند و یا اندازه آنها بطور مدام برای متوسط 11 ماه کوچک می شد.  نتایج این مطالعه نشان داد که ترکیب این دارو تومورها را در 58 درصد از بیماران تا حدود یک سوم کوچک کرد.  دکتر جیمز لارکین یک مشاور در بیمارستان رویال مارسدن واقع در لندن گفت: ما تا به حال کاهش بیش از 50 درصد را در اندازه تومور ندیده بودیم بنابراین چنین نتیجه ای بسیار قابل توجه است. وی ادامه داد: به نظر من این روش درمانی آینده بزرگی برای درمان سرطان خواهد داشت.

درحالیکه نتایج این مطالعه بسیار امیدوار کننده است اما محققان هنوز در مورد اثرات جانبی آن نگرانند. علاوه بر این برخی بیماران حاضر در این مطالعه اصلا واکنشی به این درمان نشان ندادند.

وی افزود: با این حال ترکیب این دو دارو همچنین احتمال بروز عوارض جانبی بسیار شدید را افزایش می دهد.

ملانوما مهاجم ترین و مرگبارترین نوع سرطان پوست است و ششمین سرطان رایج در انگلیس است؛ این بیماری سالانه جان دو هزار نفر را می گیرد.

دکتر آلن ورسلی از مرکز تحقیقات سرطان در انگلیس می گوید:ترکیب این دو دارو با هم می تواند باعث ایجاد ترمزهایی در سیستم ایمنی می شود و در عین حال توانایی سلول های سرطانی را پنهان شدن از سیستم ایمنی بدن مسدود می کند.

این مطالعه در مجله New England Journal of Medicine منتشر شده است.

لیست متخصص پوست و مو در کرج

0 0 vote
Article Rating
عضویت در این بحث
اطلاع‌رسانی از
آواتار
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x