انتقال رفتار یا طرح واره چیست

انتقال رفتار یا طرحواره چیست؟

 

 بسیارى از ماباورهاى مان را به شکل ناخودآگاه از خانواده‌مان کسب مى‌کنیم و انتخابهاى مهم در زندگى‌مان توسط این باورها شکل مى‌گیرد.

ما هرگز از خود سؤال نمى‌کنیم: «آیا این باور به من توان مى‌دهد یا نه؟»

خیلى وقتها ما فقط در حال دنبال کردن جاى پاى افراد خانواده‌مان هستیم. اگر این رفتارها موجب شادى در ما شوند اشکالى ندارد، اما واقعیت اینگونه نیست. درد و رنج به ما منتقل مى‌شود. احساس گناه به ما منتقل مى‌شود. شرم به ما منتقل مى‌شود. آیا مشکلاتتان به خودتان مربوط مى‌شود یا از نسل قبلى به شما ارث رسیده است؟

مادربزرگم به نگرانى مزمن مبتلاست. باور اصلى او این است که«اتفاقى ناگوار رخ خواهد داد.»

مادرم هرگز اهل نگرانى نیست، اما نگرانى مادربزرگم به من منتقل شده است. خیلى وقتها من همان فکرهاى او را در سر مى‌پرورانم. ما نگرانى‌هایى یکسان درباره ى امنیت پسرم داریم. همانطورکه کاملا روشن است، سالها طول کشید تا متوجه شوم این ویژگى مادربزرگم به من منتقل شده است. او نیز این ویژگى را از پدرش دریافت کرده بود. حالا هنگامى که احساس مى‌کنم نگرانى سراغم آمده، اندکى توقف مى‌کنم و از خودم مى‌پرسم آیا واقعآ نگران هستم یا در حال رفتار کردن براساس باورهاى درونى‌ام هستم؟

به محض اینکه متوجه مى‌شوم جایى براى نگرانى وجود ندارد و فقط در الگوى خانوادگى‌ام گیر افتاده‌ام، مى‌توانم سراغ واقعیت بروم. هر بار که این حلقه‌ى واکنش خودکار را در خودم مى‌شکنم، آگاهى‌ام را ارتقا مى‌دهم  سپس خودم را از گذشته رها مى‌سازم.

خانم پروین حمیدی برگزار کننده گارگاه های انتقال رفتار (طرح واره درمانی ) با همکاری اساتید مجرب در استان البرز می باشند جهت حضور در گارگاه با مرکز مشاوره پویش تماس بگیرید.

از دکتر بپرسید

آواتار
  عضویت در این بحث  
اطلاع‌رسانی از