کبد چرب

یکشنبه, 19 آذر 1396 ساعت 08:15

کبد چرب

رسوب چربی در بافت کبد که منجر به هپاتومگالی (بزرگ شدن کبد) و کاهش عملکرد کبد می شود، کبد چرب نامیده می شود.
علت احتمالی بروز و شدت کبد چرب ، مصرف بالای قند می باشد.

توصیه های تغذیه ای برای سلامت کبد :
 پرهیز از مصرف نیکوتین، الکل، کافیین، گوشت قرمزو قندهای ساده

 استفاده بیشتر از منابع غذایی حاوی پتاسیم مثل موز، کشمش و آلو

 نوشیدن آب کافی در طول روز

 افزایش مصرف سبزیجات (مخصوصا بصورت خام)

 پرهیز از مصرف زیاد ویتامین A

 پرهیز از خوردن کره و مارگارین و روغن جامد

 حتما از بروز یبوست جلوگیری شود ولی از ملین های قوی نیز استفاده نکنید.

 مصرف زنجبیل، دارچین و زردچوبه موثر است.

 مکمل های مفید برای درمان کبد چرب : ویتامین E، اسید چرب امگا 3، ویتامین D، روی، سیلی مارین (خار مریم)

 چگونگی مدیریت بیماری :
 کاهش وزن تدریجی
 فعالیت فیزیکی
 تغییر رژیم غذایی

دکتر مریم میرفتاحی متخصص رژیم درمانی وتغدیه

انواع سمعک

شنبه, 20 آبان 1396 ساعت 10:12

   خانم شهرزاد اکبری زاده  کلیک کنید     شنوایی شناس

 

انواع سمعک :

سمعک های دیجیتال و هوشمند، از لحاظ شکل و اندازه به مدل های پشت گوشی و داخل گوشی تقسیم می شوند که در ادامه شرح داده می شوند:

                                                                

مدل های داخل گوشی :

این سمعک های به صورت سفارشی بر اساس قالب اولیه گرفته شده از گوش ساخته می شوند. با توجه به رنگ پوست، رنگ بندی های متفاوتی دارند و اندازه آنها از کوچک تا بزرگ است.

سمعک نامرئی (IIC) :

کوچکترین سمعک های داخل گوشی هستند. این سمعک ها معمولا در عمق کانال گوش و در برخی از مدل ها بعد از خم دوم کانال گوش قرار می گیرند. معمولا، سمعک های نامرئی برای کم شنوایی های ملایم تا متوسط ​​طراحی شده اند.

 سمعک کاملا داخل کانال (CIC) :

این سمعک ها نیز در رده ی کوچکترین سمعک های سفارشی قرار می گیرند. سمعک CIC کاملا در داخل کانال گوش قرار می گیرد و مناسب افت شنوایی خفیف تا متوسط-شدید است. این سمعک ها تقریبا نامرئی هستند و معمولا برای کسانی تجویز می شوند که ظاهر سمعک برای آنها اهمیت دارد.

 

سمعک داخل کانال (ITC) :

سمعک های ITC در بخش پایینی صدفه ی لاله ی گوش قرار می گیرند. استفاده از آنها راحت و آسان است و از آنجا که آنها کمی بزرگتر از مدل CIC هستند، عمر باتری طولانی تری دارند و می توانند ویژگی های اضافی مانند میکروفن جهت دار برای درک بهتر گفتار در محیط های پر سر و صدا و ولوم کنترل داشته باشند. سمعک ITC  مناسب افت شنوایی ملایم تا متوسط-شدید می باشد​​.

سمعک فول شل یا داخل گوش (ITE) :

مدل های فول شل در داخل صدفه ی گوش بیرونی قرار می گیرند. اندازه ی بزرگ آنها اجازه می دهد تا حداکثر تعداد کنترل های اضافی و ویژگی های از قبیل میکروفن جهت دار در آنها تعبیه گردد. به علت استفاده از باتری بزرگتر، طول عمر باتری بیشتر خواهد بود. در واقع آنها یک سمعک بزرگ با قدرت کافی هستند. این مدل سمعک، برای کم شنوایی های خفیف تا شدید توصیه می شود.

 

سمعک های پشت گوشی :

مدل های پشت گوشی (BTE) در پشت و بالای لاله ی گوش قرار می گیرند و با یک لوله به قالب داخل کانال گوش متصل می گردند. سمعک های پشت گوشی رنگ، طرح، اندازه و ویژگی های متفاوتی دارند. به علاوه، سمعک های بزرگتر از قدرت بالاتری برخوردار می باشند. بسیاری از مردم به علت مسائل زیبایی از انتخاب سمعک های پشت گوشی اکراه دارند. برای حل این مشکل، امروزه سمعک های پشت گوشی با ظاهر بسیار زیبا و دید بسیار کم در دسترس هستند.

سمعک پشت گوشی کوچک با لوله باریک (Mini BTE) :

این سمعک های کوچک در پشت گوش پنهان می گردند و صدا توسط یک لوله ی بسیار باریک  به داخل گوش منتقل می شود. انتهای لوله ی باریک یک کاف نرم قرار دارد که کانال گوش را مسدود نمی کند. در نتیجه، هوا در داخل گوش جریان دارد و فرد احساسی طبیعی خواهد داشت. این نوع تجویز سمعک  به عنوان "open fitting" شناخته شده است و برای افت های شنوایی ملایم تا متوسط فرکانس بالا توصیه می گردد.

مدل رسیور در گوش (RITE) :

مدل های RITE ، همچنین به عنوان مدل RIC نیز شناخته شده اند. این سمعک های بسیار کوچک در پشت گوش و رسیور یا بلندگوی آنها در داخل کانال قرار می گیرد که توسط یک لوله ی بسیار باریک به سمعک متصل می گردد. سمعک RIC مناسب افت شنوایی ملایم تا شدید است. قرار گیری رسیور در داخل کانال و جدایی آن از بقیه ی اجزای سمعک سبب می شود که سمعک کیفیت صدای بسیار خوبی داشته باشد. به علاوه، سمعک های RIC تقریبا نامرئی هستند. این موارد سبب مقبولیت بالای آنها به خصوص در اروپا و آمریکا شده است.

سمعک پشت گوشی با قالب (BTE) :

سمعکهای پشت گوشی که به همراه قالب گوش تجویز می شوند تقریبا می توانند برای هر نوع افت شنوایی بکار برده شوند. ابعاد این سمعک در مقایسه با انواع دیگر سمعک، بزرگتر می باشد و امکانات متعددی نظیر، دکمه های کنترل برنامه سمعک، ولوم کنترل صدا، درپوش باتری، میکروفونهای جهت دار و … در آنها می توان مشاهده کرد. . به طور کلی می توان گفت که آنها قوی ترین سمعک ها با طرح ها و رنگ های متفاوت می باشند که به راحتی دیده می شوند.

 

علل و عوامل خونریزی لثه

سه شنبه, 18 مهر 1396 ساعت 09:55

دکتر حسین خداخواه

 

علل و عوامل خونریزی لثه

خونریزی لثه هرگز امر نرمالی نیست و در واقع یک نشانه خطر برای بیماری لثه می باشد که از تشکیل باکتری و پلاک بر روی دندان نشات می گیرند. بدون شک هیچ کدام از شما دوست ندارید بیماری لثه داشته باشید چون باعث ویرانی در دهان (ریزش لثه) و بدن (بیماری های قلبی) می شود.
دلیل خونریزی لثه تنها مسواک زدن خشونت آمیز نیست. بلکه خیلی چیزها می توانند باعث ایجاد این مشک1ل شوند.

 

دندان ها را درست مسواک نزده اید

باکتری ها تنها در طول مدت ۲۴ ساعت می توانند در لثه التهاب ایجاد کنند. بنابراین اگر خوب مسواک نزنید و درست از نخ دندان استفاده نکنید ممکن است لثه ها دچار خونریزی شوند.
هورمون ها ثابت نیستند

وقتی سطح هورمون ها ثابت نباشد (به عنوان مثال در دوره بلوغ، بارداری، عادت ماهانه و یا ئسگی) به پلاک های دندان که باعث خونریزی لثه می شوند حساس تر می شود
استرس، کم خوابی و غذای نامناسب

 

مصرف برخی داروها

داروهای ضد افسردگی و فشار خون باعث خشکی دهان می شود و کمبود بزاق نیز منجر به تکثیر باکتری در دهان می شود. بنابراین لثه ها قرمز، ملتهب و دچار خونریزی می شوند. اگر احساس کردید علت التهاب و خونریزی لثه ها مصرف این داروهای خاص است به پزشک مراجعه ڪنید

شاید مشڪلی جدی تر از موارد قبلی وجود داشته باشد
بیماری های مزمن مثل دیابت، سرطان خون و ایدز سیستم ایمنی بدن را ضعیف میکند و منجر به التهاب و خونریزی در لثه ها می شود. اگر بیشتر از چند هفته متوجه خونریزی در لثه ها شدید حتما به دندانپزشک برای چکاپ مراجعه کنید

 

کایرو پراکتیک

سه شنبه, 12 ارديبهشت 1396 ساعت 16:29

 

تاريخچه طب کايروپراکتيک

طب کایروپراکتیک را سینوهه طبیب،بقراط حکیم،وشیخ الرییس ابوعلی سینا برای درمان بیماران انجام داده اند.

کايروپراکتيک بر گرفته از زبان يوناني درمان با دست هاست. دراواخرقرن 19محقق کانادايي به نام

ديويددانيل پالمرباتحقيق در مورد بيماران ديسک،ستون فقرات ومفاصل با انجام عمل تطبيق و تنظيم ستون

 فقرات نتايج بي نظيري به دست آورد.وکايروپراکتيک رشته اي در علم پزشکي شد.پالمر به این شیوه درمانی پس

 از قرنها جان تازه ای بخشیدو کایروپراکتیک رشته ای در علم پزشکی شد.که اکنون سالهاست در دانشگاه ها و

کالج هاي معتبر دنيا همچون بقيه رشته هاي پزشکي همچون دانشکده های دندانپزشکی مجزا بوده ورشته ای5 تا 10 سالهاست.

پزشک کایروپراکتیک دوره دروس پزشکی همچون آناتومی،فیزیولوژی،پاتولوژی،وغیره را در دانشگاه تحصیل کرده ودرگرایشهای مختلف

فوق تخصص نیز می کیرد.

دکتر سید شمس الدین محمد شمسدکتر کایروپراکتیک

اختلالات اسکلتی عضلانی

چهارشنبه, 04 اسفند 1395 ساعت 00:13

فیزیوتراپی حلقه ی مفقود در بحث Prevention  در اختلالات اسکلتی عضلانی در نظام سلامت جامعه "" چشم انداز و ارائه راه کار ها ""

فرزانه نوروزی نژاد، کارشناس ارشد فیزیوتراپی

مقدمه: اهمیت و چشم انداز برنامه های پیشگیری از بیماریهای عضلانی اسکلتی در نظام سلامت جامعه و نقش کلیدی فیزیوتراپی در این برنامه ضروری به نظر میرسد که در این میان خدمات فیزیوتراپی باید مورد توجه قرار گیرد.

متن و روش ها: امروزه روند رو به رشد استفاده از برخی از موارد تکنولوژی  و عدم وجود فعالیت فیزیکی مناسب و قرار گیری در شرایط نامناسب از لحاظ ارگونومی و محیط کاری مناسب و وجود برخی وضعیت ها همانند بارداری موجب بروز  دیسفانکشن های عضلانی اسکلتی  در بین رده های گوناگون سنی گردیده است. استفاده بی رویه از وسایل مانند موبایل و کامپیوتر در این میان به عنوان مهمترین علل بیحرکتی شناخته میشود. اختلالات اسکلتی عضلانی به علت شرایط  نامناسب در محیط  کارنیز بروز می کنند. یکی از علل ایجاد این مشکل وسایلی است که افراد در محل کار از آن استفاده می کنند که حتما باید استاندارد باشند. آموزش‌های پیشگیری از کمردرد ویژه زنان باردار به دلیل افزایش دورکمر و انحنای قوس کمر در زنان باردار لازم است.  چرا که  فشار به دیسک افزایش می‌یابد و تغییرات وزن بهمراه نقص در فعالیت موجب کمردرد میگردد و لازم است آموزش‌های لازم جهت پیشگیری از بروز کمردرد در این افراد ارایه شود. پيامد چنين مشکلاتی مي‌تواند بسيار وخيم بوده و بر زندگي فرد، تندرستي، ايمني و بهره وري وي اثر نامطلوب داشته باشد و هزینه های گزافی بر سیستم درمانی تحمیل کند.

نتیجه گیری : پيشگيري از ايجاد اختلالات اسكلتي- عضلاني و كاهش شيوع و بروز و شدت اين اختلالات موجب بهبود سلامت ، افزایش و ارتقائ کیفیت زندگی و کاهش هزینه های  تحمیلی بر نظام سلامت خواهد شد. فیزیوتراپی بعنوان یک راهکار  علمی و عملی که  میتواند در همه رده های سنی و شغلی و جنسیتی ، دیسفانکشن های اسکلتی عضلانی را  ارزیابی و پیشگیری و تصحیح و درمان نماید از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دانش تخصصی فیزیوتراپی قادر است بخوبی در بحث پیشگیری از اختلات عضلانی اسکلتی وارد حیطه های ارزیابی، تشخیص و درمان شده و به سیستم نظام سلامت  خدمات ارایه نماید.

کلمات کلیدی:  فیزیوتراپی؛ پیشگیری ؛  کیفیت زندگی؛ نظام سلامت

پیشگیری ازتصلب شرائین وسکته های قلبی

شنبه, 23 بهمن 1395 ساعت 22:54

دکترمسعود قاسمی درآستانه برگزاری کنگره آتروترومبوزیس-پیشگیری ازتصلب شرائین وسکته های قلبی، مغزی-که 29بهمن درتهران برگزارمی شود افزود : در خوش بینانه ترین حالت وبا اجرای استانداردهای سازمان بهداشت جهانی ، کشورهای پیشرفته تا حدود 10 سال آینده با کاهش 25 درصدی بیماری های یاد شده روبرو خواهند بود.اما این روند درکشورهای در حال توسعه قدری متفاوت است.به گونه ای که درکشوری نظیر ما برای کاهش این گونه بیماری ها نیازمند برنامه ریزی های دقیق تر ومنسجم هستیم .

به گفته وی، هرقدر شاهد رشد صنعتی شدن هم زمان با عدم رعایت بهداشت و برنامه ریزی صحیح و رژیم غذایی مناسب باشیم و افراد از چاقی اجتناب نکنند و مراجعه مرتب ومنظم به مراکز پزشکی برای چکاب های سالیانه نداشته باشند با آمار بالاتری از بیماری های قلبی و عروقی وتلفات دراین زمینه روبرو می شویم .

متخصص قلب و عروق امکانات فعلی کشور را برای کاهش آمار ابتلا به سکته های قلبی و مغزی درحال رشد و بهبود ارزیابی کرد و گفت : برای رسیدن به شرایط مطلوب تر حداقل به یک دوره 5 ساله نیازداریم .

وی تاکید کرد : تعداد مبتلایان به بیماری های قلبی وعروقی با افزایش سن بازهم بیشترمی شود بنابراین نیاز داریم که درکشور آگاهی های اجتماعی را محک بزنیم و ببینیم که با توجه به رشد بیماران در خطر آیا می توانیم خود را ازلحاظ کاهش بیماری ها به مرزکشورهای توسعه یافته برسانیم یا خیر.

 

 

رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت : شایع ترین بیماری قلبی ومغزی در سراسر دنیا و کشور ما بدون شک سکته های قلبی و مغزی هستند .

 

متخصص قلب و عروق اظهارداشت: در سال 2002 هر سال 7ميليون نفربه دلایل بیماری های قلبی جان خود را ازدست داده اند و درسال 2020 در صورت عدم رعايت الگوهاي جهاني سالانه 11 ميليون نفردرجریان ابتلا به این گونه بیماری ها جان خود را ازدست خواهند داد .

رئیس انجمن آترواسکلروزایران گفت:سالانه دستکم 7 میلیون نفردرجهان براثرسكته وبیماری ها قلبي وبیش از هفت ميليون نَفَربراثر سكته مغزي جان خود را ازدست می دهند

وی خاطرنشان کرد : این در حالی است که بيماريهاي مزمن ريه وعفونت هاي حاد ريه سالانه جان حدود شش ميليون نَفَررا درجهان می گیرد و ايدز ، ديابت ، فشار خون بالا، إسهال و تصادفات رانندگي ازدیگرعلل مرگ انسان ها درجهان اند .

 به گزارش خبرنگار شفاآنلاین،

Top